Kısayollar

İki Noktalı ä (Umlaut a) Nasıl Yapılır?

İki noktalı a yani ä karakteri Windows Türkçe Q ve F klavye ile Macbook‘ta nasıl yapılır?

Sponsor

Umlaut; Türkçe de ve birçok dilde sadece sesli harflerde kullanılan ve harflerin ses değerlerini değiştiren bir işarettir. Bu değişim genellikle ince bir harfe dönüşme şeklinde ortaya çıkar.

Windows Türkçe F Klavyede Noktalı a Nasıl Yapılır?

Windows Türkçe F klavyede noktalı a elde etmek için ALTGr tuşuna basılı tutup Q tuşuna basıp, sonrasında ikisini de bırakıp sadece a tuşuna basmalısınız. Eğer büyük noktalı Ä elde etmek istiyorsanız a’ya basarken shift tuşuna basılı tutmalısınız.

Windows Türkçe Q Klavyede 2 Noktalı A Yapmak

Windows Türkçe Q klavyede noktalı a yapmak için ALTGr tuşuna basılı tutarak ğ tuşuna basmanız gerekmektedir. Sonrasında iki tuşu da bırakarak sadece a tuşuna basın. Eğer büyük noktalı Ä elde etmek istiyorsanız a’ya basarken shift tuşuna basılı tutmalısınız.

Sponsor

Alternatif Yöntem

Veya alt tuşuna basılı tutup numlock bölümünden sırasıyla 0, 2, 2 ve 8 tuşlarsanız ä karakterini elde edebilirsiniz. Aynı şekilde alt tuşuna basılı tutup sırasıyla 1, 3, 2 tuşlayarak da iki noktalı küçük ä elde, 1, 4, 2 ile ise büyük Ä elde edebilirsiniz.

MacBook İçin

Macbookta ⌥ tuşuna basıp, ğ tuşuna bastıktan sonra ikisini de bırakıp sadece a tuşuna basarsanız ä karakterini elde etmiş olursunuz.

Noktalı a A Kopyala

ä Ä

Sponsor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu