Kısayollar

Klavyede Büyük Eşittir (≥) ve Küçük Eşittir (≤) İşareti Nasıl Yapılır?

Standart bir bilgisayar klavyesinde ortalama 120 civarında tuş bulunmaktadır. Tahmin edebileceğiniz gibi bu tuşların çoğunluğu harflerden diğer bir kısmı ise rakam, sembol ve kısayollar için kullanılması gereken tuşlardan oluşmaktadır. Bir çok sembol 2 yada 3 tuş kombinasyonu ile kolayca elde edilebilmektedir. Ancak tüm kısayolları bilmek neredeyse mümkün olmamaktadır. Örneğin küçük yada büyük eşittir sembollerini sıklıkla kullanmıyorsanız elde etmek için yapılması gerekenleri bilmiyor olabilirsiniz.

Sponsor

Bilgisayarda Büyük Eşittir Nasıl Yapılır?

Bunun için 2 farklı yöntem sıralayacağız.

1. Yöntem:

C/P yani kopyala yapıştır yöntemiyle büyük eşittir sembolünü kopyalayabilir ve dilediğiniz yere yapıştırarak kullanabilirsiniz.

Sponsor

Kopyala : ≥ ≥ ≥ ≥

2. Yöntem

Bu yöntem biraz daha uzun ve zorlu. Bu yöntemde büyük eşittir işaretini elde etmek için karakter eşlem tablosunu kullanacağız.

Windows işletim sistemli bilgisayarınızın sol alt köşesinde bulunan arama kısmına tıklayın ve buraya char yazın. Char yazdığınızda çıkacak olan “Karakter Eşlem” sekmesine tıklayın. Karşınıza gelecek olan karakter eşlem tablosunda sağ taraftaki Unicode’a git kısmına 2265 yazın ve enter tuşuna basın.

Sponsor

Sol taraftaki sembollerin ilk satır ilk sütununa büyük eşittir işareti gelecektir. Üzerine bir kez tıklayıp alttan seç deyin ve ardından seç tuşunun yanında ki kopyala butonuna basın. Böylece büyük eşittir işaretini kopyalamış olacaksınız. Ardından kullanmak istediğiniz yere gidip mouse ile sağ tıklayarak yapıştır yapabilir yada ctrl + v kısayol tuşları ile yapıştırabilirsiniz.

büyük eşittir nasıl yapılır

Bilgisayarda Küçük Eşittir Nasıl Yapılır?

Bunun içinde 2 farklı yöntem sıralayacağız.

1. Yöntem:

C/P yani kopyala yapıştır yöntemiyle küçük eşittir sembolünü kopyalayabilir ve dilediğiniz yere yapıştırarak kullanabilirsiniz.

Kopyala : ≤ ≤ ≤ ≤

2. Yöntem

Bu yöntem biraz daha uzun ve zorlu. Bu yöntemde küçük eşittir işaretini elde etmek için karakter eşlem tablosunu kullanacağız.

Windows işletim sistemli bilgisayarınızın sol alt köşesinde bulunan arama kısmına tıklayın ve buraya char yazın. Char yazdığınızda çıkacak olan “Karakter Eşlem” sekmesine tıklayın. Karşınıza gelecek olan karakter eşlem tablosunda sağ taraftaki Unicode’a git kısmına 2264 yazın ve enter tuşuna basın.

Sol taraftaki sembollerin ilk satır ilk sütununa küçük eşittir işareti gelecektir. Üzerine bir kez tıklayıp alttan seç deyin ve ardından seç tuşunun yanında ki kopyala butonuna basın. Böylece küçük eşittir işaretini kopyalamış olacaksınız. Ardından kullanmak istediğiniz yere gidip mouse ile sağ tıklayarak yapıştır yapabilir yada ctrl + v kısayol tuşları ile yapıştırabilirsiniz.

küçük eşittir işareti nasıl yapılır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu