Wordpress

WordPress Kullanıcı Adı Nasıl Değiştirilir? (Farklı Yöntemlerle)

WordPress’te “Kullanıcılar” menüsünün “Tüm kullanıcılar” sekmesinde bilgilerini değiştirmek istediğiniz kullanıcının üzerine geldiğinizde “düzenle” butonu açılmaktadır. Düzenle dediğinizde ise ad, soyad, herkes tarafından görülecek ad, e-posta, internet sitesi ve benzer bilgileri düzenleyebilirsiniz.

Sponsor

Kullanmakta olduğunuz temaya göre değişkenlik göstererek bu sayfada ki bilgiler artabildiği gibi azalabilmektedir. Yeni jenerasyon bir çok temada profil resmini gravatara ihtiyaç duymadan değişebilir, sosyal medya bilgileri girebilirsiniz.

Yalnız bu sayfada değiştiremeyeceğiniz tek şey kullanıcı adıdır. Kullanıcı adının hemen yanında “Kullanıcı adları değiştirilemez.” şeklinde bir uyarı görürsünüz.

Ancak kullanıcı adı her ne kadar WordPressin standardında değiştirilemiyor olsa da çeşitli yöntemlerle mümkün. Bu yöntemleri sizin için ayrıntılarıyla ele alacağız.

Sponsor

Not: Her modifikasyon içeriğimizde değindiğimiz üzere aşağıda bahsedeceğimiz yöntemleri uygulamadan önce mutlaka web sitenizin veritabanı yedeğini alınız. Her ne kadar sitenize zarar verebilecek yöntemler olmasa da tedbiri elden bırakmamak elzemdir.

Kullanıcı adı değiştirmek için çeşitli eklentiler mevcut. Ancak bu eklentiler abone, yazar ve editör gibi kullanıcı rollerinin de kullanıcı adı değiştirmesine olanak tanımakta. Açıkçası username değişikliklerinin çok sık yapılması taraftarı değiliz. Bunun olumsuz bir sonucu olabilir yoksa WordPress’te bu değişikliğe izin verirdi zaten diye düşünüyoruz.

Kendinize yada ekibinizden birine ait kullanıcı adını değiştirmek istiyorsanız PhpMyAdmin‘den bunu yapmak sadece saniyeler süreceği için eklentiye de gerek yok.

Veritabanı (PhpMyAdmin) Üzerinden Kullanıcı Adı Değiştirme

– İlk olarak hostunuzda hangi kontrol paneli mevcutsa giriş yapalım. (Plesk, Cpanel, DirectAdmin vs. gibi)
– Bu panelde PhpMyAdmin‘i bulalım ve tıklayalım.
– Açılan PhpMyAdmin sayfasında sol taraftan veritabanımızı seçelim.
– Açılacak olan sayfada “wp_users” tablosuna tıklayalım. (sizde tablo ön eki farklı olabilir ancak users kısmı aynıdır.)
– Karşınıza WordPress sitenizde bulunan kayıtlı kullanıcıların tümü gelecektir.
– “Düzenle” diyelim. Açılacak olan sayfada hemen üst satırlarda yer alan “user_login” kısmını bulalım ve karşısında ki kullanıcı adını değiştirerek istediğimiz username’i yazalım.
– Sonrasında en aşağıdan “Git” diyerek işlemi sonlandıralım. Kullanıcı adı değişmiş olacaktır.

Sponsor

Yeni Kullanıcı Oluşturarak Eskisini Silme Yöntemi

Aslına bakarsanız en basit ve zahmetsiz yöntem bu diyebiliriz. WordPress panelde “Kullanıcılar” menüsü altında “Yeni Ekle” diyerek sıfırdan istediğiniz isimde bir kullanıcı oluşturun ve rolünü “Administrator” seçin. Mevcut girmiş olduğunuz hesaptan çıkış yaparak yeni oluşturduğunuz hesap ile giriş yapın.

Kullanıcılar” menüsü altından “Tüm Kullanıcılar” sekmesine geçin. Buradan istemediğiniz kullanıcının üzerine gelerek “Sil” butonuna tıklayın. Karşısına gelecek olan ekranda o kullanıcıya ait yazıların kime aktarılacağına dair bir kısım gelecektir. Buradan yeni oluşturduğunuz kullanıcı adını seçin ve işlemi tamamlayın.

İki farklı yöntemle WordPress’te kullanıcı adı değiştirmeyi ayrıntılı bir şekilde anlattık. Bu konuda merak ettiklerinizi yorum kısmından yöneltebilir dilerseniz webhisto telegram sohbet ve yardım grubumuza katılabilirsiniz. Bir başka içerikte görüşmek dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu