Kısayollar

Bilgisayarda ve Telefonda Sonsuzluk İşareti Nasıl Yapılır?

Sonu olmayan, hiç bitmeyen ve ebedi anlamlarına gelen sonsuzluk kelimesinin yatay sekiz şeklinde bir simgesi bulunuyor. Yan yatmış sekiz ve yatay sekiz olarak isimlendirilen sonsuzluk işareti hem android ve ios telefonlarda hem de windows ve mac bilgisayarlarda yapılabilir.

Sponsor

Sonsuzluk işaretinin nasıl yapıldığına dair ayrıntıları sırasıyla paylaşacağız.

Windows Bilgisayarda Sonsuzluk İşareti Nasıl Yapılır?

İki farklı tuş kombinasyonu ile Windows bilgisayarınızda işaretini yapabilirsiniz. Bazı klavyelerde yada windows versiyonlarında olmuyor böyle bir durumda kopyala/yapıştır kullanabilir yada az sonra bahsedeceğimiz “karakter eşlem” yöntemini kullanabilirsiniz.

1-)Alt + 236” tuş kombinasyonu kullanarak sonsuzluk işareti elde edebilirsiniz. Alt tuşuna basılı tutup sırasıyla 2, 3 ve 6 tuşlarına basarsanız sonsuzluk işareti çıkacaktır.

Sponsor

2-)Alt + 8734” tuş kombinasyonu kullanarak sonsuzluk işareti yapabilirsiniz. Alt tuşuna basılı tutup sırasıyla 8, 7, 3 ve 4 tuşlarına basarsanız yatay sekiz simgesini elde edebilirsiniz.

3-) Arama kısmına “Karakter Eşlem” yada “charmap” yazarak karakter eşlem panelini açabilirsiniz. Aşağıdaki “Gelişmiş görünüm” kısmını tikleyin. Aşağıda ki “Aranan” kısmına sonsuz yazın ve “Ara” deyin. En üst solda sonsuzluk işareti çıkacaktır. Simgenin üzerine bir kez tıklayıp Seç/kopyala derseniz simgeyi istediğiniz yere yapıştırarak kullanabilirsiniz.

4-)Win + .” tuş kombinasyonunu kullanın. Çıkacak olan emoji panelinde simgeler bölümünde sağ ok işaretine tıklayın. Üstteki sekmelerden “Matematik sembolleri” sekmesine geçin. Buradan sonsuzluk işaretini bularak üstüne tıklayıp istediğiniz belgeye ekleyebilirsiniz.

Apple / MAC Bilgisayarda Sonsuzluk İşareti Nasıl Yapılır?

Apple klavyelerde sonsuzluk işareti yapmak için “Options + 5” tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Options tuşuna basılı tutup 5 tuşuna basarsanız ∞ işareti elde edebilirsiniz.

Sponsor

Android Telefonlarda Sonsuzluk İşareti Yapmak

Kullandığınız klavyeye göre değişiklik göstermektedir. Eğer google klavye tercih ediyorsanız “=” tuşuna basılı tutarak sonsuzluk işareti yapabilirsiniz. Olmuyorsa buradan ” ” kopyalayarak kullanmak en kolayı olacaktır.

iOS / iPhone Telefonlarda Sonsuzluk İşareti Yapmak

iPhone’da sonsuzluk işaretini kullanabilmek için ilk olarak ” ” buradan kopyalayın. Sonrasında telefonunuzun Ayarlar > Genel > Klavye > Metin değişimi yolunu takip edin. Sağ üst köşede bulunan “+” butonuna tıklayın. İfade kısmına kopyaladığınız işaretini yapıştırın. Kestirme yerine “.sonsuz” yada nokta ile başlayan herhangi bir unutmayacağınız kısaltma ekleyin. Bundan böyle iPhone telefonunuzda .sonsuz yazdığınızda ∞ işareti otomatik olarak çıkacaktır.

Sonsuzluk İşareti Kopyala

Dilerseniz tüm bunlarla uğraşmak yerine kolay yoldan sonsuzluk işaretini kopyalayarak kullanabilirsiniz.

Sonsuzluk işaretini kopyalamak için aşağıda ki satırı kullanabilirsiniz.

∞ ∞ ∞ ∞

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu