Nasıl Yapılır?

Ada Parsel Sorgulama Nedir, İnternet Üzerinden Nasıl Yapılır?

Tarla veya arsa gibi herhangi bir arazi satın almadan önce yapılması gereken en önemli işlem arazi hakkında araştırma yapmaktır. Aslında bu araştırma meselesi sadece arazi değil alacağımız tüm ürün, hizmet, araç yada gayrimenkullerde de özenle ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Arazi almadan önce parsel sorgulama nasıl yapılır?, parsel sorgulama nedir veya ne işe yarar? gibi sorulara bu yazımızda detaylı yanıt bulabilirsiniz.

Sponsor

Parsel Ne Demek?

Ada parsel sorgulama ile merak ettiğiniz yöntemlerden önce parsel nedir konusuna açıklama getirelim. Parsel, tapu ve imar yasalarına göre bölümlenmiş toprak parçası anlamına gelmektedir. Bir parselin bir yada birden fazla sahibi (hissedarı) olabilmektedir. Ayrıca bir parsel yada parseller şahıs dışında kuruluşa, devlete yada vakıflara da ait olabilmektedir.

İnternet üzerinde insanlar çoğunlukla 1 parsel ne demek, 3 parsel ne demek gibi aramalar yapmaktadır. Parselin tanımı hemen üst paragrafta yer almaktadır. 1, 3, 5 parsel ise parsel sayısını belirtmektedir. 1 mt2 olan bir alana da 100 mt2 olan bir alana da parsel denir. Parselin ölçü bazında herhangi bir karşılığı olmayıp bölünmüş/parçalanmış bir araziyi ifade etmektedir.

TKGM Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tapu parsel sorgulama işlemini internete bağlı olduğunuz her yerden yapabilmeniz mümkündür. Ada Parsel sorgulama için iki farklı yöntem tercih edebilirsiniz. Bunlardan biri Takbis üzerinden parsel sorgulama bir diğeri ise e-devlet üzerinden parsel sorgulama işlemidir.

Sponsor

TAKBİS Üzerinden Parsel Sorgulama İşlemi

TAKBİS açılımı Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi anlamına gelmektedir. Sorgulama için öncelikle TKGM Parsel Sorgulama bağlantısına tıklamalı ve açılan sayfada sizi karşılayan kullanım koşullarını “Kabul Ediyorum” diyerek devam etmelisiniz.

Kullanım koşullarını kabul ediyorum butonuna tıkladıktan sonra karşınıza bir harita ve sol tarafında il, ilçe, mahalle, ada ve parsel bilgilerini girebileceğiniz form alanı gelecektir. Bilgileri eksiksiz bir şekilde girdiğinizde sorguladığınız ada ve parseli ekranınızda görebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz elinizde mevcutsa taşınmaz numarası veya enlem boylam değerleriyle de sorgulamak istediğiniz parseli kolayca bulabilirsiniz.

E-Devlet Kullanarak Parsel Sorgulama İşlemi

Bir çok işlemi gerçekleştirebildiğimiz e-devlet üzerinden sahibi olduğumuz bir taşınmazın bulunduğu il, ilçe, mahalle/köy ve taşınmaz tipi, niteliği, ada ve parseli gibi bilgileri bulabilirsiniz. Ayrıca “detaylar” butonuna tıkladığınızda daha detaylı bilgiler bulabilir ve taşınmazı harita üzerinde görebilirsiniz.

Ada ve Pafta Ne Demek, Ne Anlama Geliyor?

Pafta

Arazilerin tamamen teknik bir şekilde ölçülmesinin ardından küçültülerek oluşturulan haritasına pafta denilmektedir. Parsel arazinin sınırlarını gösterirken, pafta harita planını göstermektedir.

Sponsor

Ada

Dört tarafı cadde, sokak, meydan, akarsu yada benzeri doğal veya yapay yapılarla çevrilmiş olan parseller topluluğuna ada ismi verilmektedir.

TKGM Parsel Sorgu Uygulaması İndir / Yükle

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünce geliştirilmiş ve yayınlanmış olan TKGM Parsel Sorgu uygulamasını aşağıdaki resmi linklerden yükleyebilir ve cep telefonunuz üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde ada parsel sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Android için tkgm parsel sorgulama uygulaması :
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tkgm.parselsorgu&hl=tr&gl=US

iOS için tkgm parsel sorgulama uygulaması :
https://apps.apple.com/tr/app/tkgm-parsel-sorgu/id1039822649?l=tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu