Haber

Türkiye’nin kredi notu arttı: Not görünümü pozitife yükseltildi

Fitch Ratings‘in son dakika açıklamasına göre, Türkiye’nin kredi notu B’den B pozitif’e yükseltilirken, not görünümü de durağından pozitife çıkartıldı. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, belirli aralıklarla kredi notu değerlendirmesi yaparken, Türkiye için yapılan bu son değerlendirme öne çıkan ekonomik gelişmelerin bir yansıması olarak değerlendiriliyor.

Sponsor

Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu yükseltirken, dış kırılganlıklarda yaşanan azalma ve beklenenden daha fazla para politikası sıkılaştırılmasının etkileri gibi faktörleri dikkate aldı. Haziran 2023’ten bu yana uygulanan politikaların dayanıklılığı ve ekonomiye olan güvenin artması da not artışının gerekçeleri arasında yer alıyor.

Ayrıca, enflasyon beklentilerindeki hafiflemenin ve dış likidite risklerindeki azalmanın Türkiye’nin ekonomik görünümünü olumlu etkilediği belirtildi. Fitch Ratings, Türkiye’nin ekonomik politika duruşunun tutarlılığını ve cari açığın azaldığını vurgularken, dış kırılganlıkların azalma eğiliminde olduğunu da ifade etti.

2024 ve 2025 yıllarına ilişkin ekonomik beklentiler de değerlendirme kapsamında yer aldı. Fitch Ratings, bu yıl %2,8 oranında bir büyüme beklentisi olduğunu kaydederken, 2025 yılında ise bu oranın %3,1’e yükseleceğini öngördü. Mart ayındaki yerel seçimlerin politika değişikliğine yol açmayacağı görüşü de değerlendirmede yer aldı.

Sponsor

Fitch Ratings’in Türkiye ile ilgili bir sonraki değerlendirmesinin 6 Eylül’de yapılacağı belirtilirken, ülkenin ekonomik istikrarı ve performansı yakından takip edilmeye devam edilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu