Nasıl Yapılır?

MHRS – Merkezi Hekim Randevu Sistemi Nedir, Nasıl Kullanılır, MHRS Randevu ve İptal İşlemleri Nasıl Yapılır?

MHRS, Sağlık bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan Merkezi Hekim Randevu Sistemi uygulamasıdır. Dilerseniz web üzerinden dilerseniz akıllı cihazlarınızı kullanarak uygulama aracılığıyla MHRS giriş yapabilir ve istediğiniz il, ilçe, hastane, poliklinik ve doktor gibi bilgileri filtreleyerek mhrs randevusu alabilir yada mevcut mhrs randevusu iptal edebilirsiniz. İçeriğimizde MHRS randevu al, MHRS giriş gibi tüm detaylara kolayca ulaşabilirsiniz.

Sponsor

T.C sağlık Bakanlığı tarafından sunulan “Merkezi Hekim Randevu Sistemi” kısaca “MHRS” olarak bilinmektedir. MHRS sistemine ister tarayıcı kullanarak web üzerinden, isterseniz telefon yada tablet gibi akıllı cihazlarınıza uygulama yükleyerek kolayca ulaşabilirsiniz. MHRS kullanarak Türkiye’de Sağlık Bakanlığına bağlı olan tüm Devlet hastaneleri, Ağız ve Diş Sağlığı Hastaneleri ve Merkezleri için istediğiniz tarihe, istediğiniz hastaneden, istediğiniz doktordan randevu oluşturmanıza imkan tanımaktadır ve tamamen ücretsiz bir uygulamadır.

Vatandaşların hastanelerde sıra beklememesi, önden randevu alarak kendi saatinde yoğunluk yaşamadan muayene olabilmesi adına geliştirilen MHRS uygulamasına ayrıca “182” telefon numarasını arayarak da ulaşmanız mümkün. Ancak web yada uygulama üzerinden dijital platformda mhrs randevu al işlemi telefondakine nazaran çok daha hızlı yapılabilmektedir. Arayarak randevu almak isteyen sayısı azımsanmayacak kadar çok olduğu için uygulama yada web sayfası üzerinden kullanılması önerilmektedir.

MHRS Randevu Nasıl Alınır?

Randevu oluşturabilmek için 3 farklı alternatifiniz bulunmaktadır.

Sponsor

MHRS Telefonla Randevu Oluşturma / MHRS Tel No Kaç?

Bunlardan biri telefon aracılığıyla “182” numaralı Merkezi Hekim Randevu Sistemini aramaktır. Aradığınızda sizden hastaya ait T.C kimlik numarasını tuşlamanız istenecektir. T.C kimlik numarasını tuşlamanızın ardından sesli yanıt sistemi sizden başka görüşmeler olduğunu hatırlatarak belli bir süre beklemenizi rica edecektir. Beklemenin ardından cağrı merkezi temsilcisi bağlanarak hastanın adı soyadı, yaşadığınız şehir, randevu almak istediğiniz hastane, bölüm ve doktor tercihlerinizi soracak hangi tarih ve saatlerde uygun randevu olup olmadığını belirtecektir. Belirtilen bu hastane/bölüm/doktor ve tarihleri belirleyerek randevu alma işlemini tamamlayabilirsiniz.

MHRS Web Üzerinden Online Randevu Oluşturma

Bilgisayarınız, telefonunuz yada tabletiniz ile online randevu oluşturmak istiyorsanız ikinci kullanabileceğiniz yöntem web sitesini kullanmaktır. Bunun için öncelikle https://mhrs.gov.tr/ linkine tıklayabilir ve MHRS’nin resmi sitesine giriş yapabilirsiniz. Açılacak olan web sayfasının üst kısmındaki “Randevu Al” butonuna tıklayarak Mhrs randevu sayfasına giriş sağlayabilirsiniz. Randevu oluşturabilmek için Edevlet şifreniz yeterlidir. Ancak edevlet bilgileriniz yoksa sisteme üye olmalı ve giriş yapmalısınız. “e-Devlet İle Giriş” butonuna tıkladıktan sonra çıkacak olan sayfaya “Tc Kimlik No” ve “e-Devlet Şifresi” girmeniz gerekmektedir.

Bu bilgileri girmenizin ardından ne için randevu almak istediğinize dair 3 farklı seçenek karşınıza gelecektir. Bunlar “Aşı Randevusu Al“, “Aile Hekimi Randevusu Al” ve “Hastane Randevusu Al” şeklindedir.

Sponsor

Almak istediğiniz randevu tipini seçerek işlemlerinize devam edebilirsiniz. Örneğin burada “Hastane Randevusu Al” seçeneğine dokunalım. Karşınıza “Genel Arama” ve “Konuma Göre Arama” butonları gelecektir. Eğer genel arama seçerseniz istediğiniz hastaneyi kendiniz il, ilçe vs. gibi bilgileri seçerek bulmanız gerekir. “Konuma Göre Arama” diyerek devam ederseniz size yakın olan hastaneleri listeleyecektir. Cihazınızın konum ayarları doğru değilse yanlış bulabilir bu sebeple “Genel Arama” diyerek devam edebilirsiniz.

Genel Arama dediğinizde ilk olarak seçmeniz gereken bilgiler şu şekildedir. İl, İlçe, Klinik, Hastane, Muayene Yeri, Hekim ve Tarih. Bu bilgilerin hepsini eksiksiz şekilde seçtikten sonra karşınıza uygun randevu tarihleri çıkacak olup bunlardan dilediğinize tıklayarak randevunuzu oluşturabilirsiniz.

MHRS Uygulama Üzerinden Randevu Alma

Uygulamada prensip olarak üst kısımda anlattığımız web üzerinden online randevu alma işlemindeki gibi çalışmakta olup randevu alma tarzı aynıdır. Ancak cihazınızda mhrs uygulaması bulunmuyorsa öncelikle telefonunuzun işletim sistemine uygun uygulamayı yüklemeniz gerekmektedir.

MHRS İndir

Telefon, tablet gibi tüm akıllı cihazlarınıza MHRS uygulaması indirip, yükleyerek MHRS’nin tüm özelliklerini çok daha kolay bir şekilde kullanabilirsiniz.

MHRS Randevu İptal Etme Nasıl Yapılır?

MHRS üzerinden randevu alma işlemi kolay olduğu gibi iptal etmekte oldukça pratik. Sadece bir kaç adımda mevcut randevunuzu hızlı bir şekilde iptal edebilirsiniz. MHRS randevu iptali için şu adımları takip edebilirsiniz. Öncelikle https://www.mhrs.gov.tr linkine tıklayarak MHRS’nin resmi sitesine giriş yapınız. e-Devlet yada üyelik bilgileriniz ile giriş yaptıktan sonra açılacak ekranda “Aktif Randevularınızı” göreceksiniz. Mevcut randevunun üzerine tıklayarak randevu iptal işlemini tamamlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu