Kısayollar

Görev Yöneticisi Ne İşe Yarar, Nasıl Açılır, Kısayol Tuşları Nelerdir?

Görev yöneticisi (Task Manager) Windows işletim sistemine sahip olan bilgisayarlarımızda o esnada çalışan uygulamaları, arka plan işlemlerini ve Windows işlemlerini görmemize olanak tanıyan bir penceredir.

Sponsor

Bu pencere Windows NT 4.0 ve Windows 2000 sürümünden bu yana hayatımızdadır.

Ayrıca görev yöneticisi işlemler, performans, uygulama geçmişi, başlangıç uygulamaları, kullanıcılar, ayrıntılar ve hizmetler bölümlerinden oluşmakta olup, bu kısımdaki işlemleri de gerçekleştirebilmemize olanak tanır.

Örneğin bilgisayarımız çok kastığı zamanlar yada çalıştığımız herhangi bir program donduğu zaman ilk başvuracağımız yer görev yöneticisi olmaktadır.

Sponsor

Görev Yöneticisi Nasıl Açılır?

Görev yöneticisi tüm windows işletim sistemlerinde yer almakta olup Windows 7, 8,10, 11 farketmeden hepsinde kısayol tuşları aynıdır.

Görev Yöneticisi Kısayol Tuşları Hangileri?

Görev yöneticisini CTRL + ALT + DEL tuşlarına sırasıyla basılı tutarak açabilirsiniz. Herhangi menü açılmadan direkt olarak pencere açılsın istiyorsanız CTRL + SHIFT + ESC kısayol tuşlarını kullanabilirsiniz.

Görev Yöneticisi Komutla Nasıl Açılır?

Win+R tuşlarına basıp çıkan arama kutusuna “taskmgr.exe” yazarak görev yöneticisini açabilirsiniz.

Kısayol Kullanmadan Nasıl Açılır?

Kısayol kullanmadan görev yöneticisini açmak istiyorsanız yada o esnada klavye kullanma şansınız yoksa mouse ile başlat menüsünün sol tarafına sağ tıklayarak açılan menüden görev yöneticisini seçerek açabilirsiniz.

Sponsor

Bunun dışında arama kısmına görev yöneticisi yazarak da direkt olarak görev yöneticisi penceresine ulaşmanız mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu