Nasıl Yapılır?

Evimin Altından Fay Hattı Geçiyor mu? e-Devlet ve MTA Üzerinden Fay Hattı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda sık sık deprem meydana gelen ülkemizde 81 ilde yaşamını sürdüren 85 milyon insan evimin altından fay hattı geçiyor mu düşüncesine kapılarak sorgulama yapmak istiyor. Fay hattı sorgulama işlemi e-Devlet ve MTA siteleri üzerinden yapılabilmekte.

Sponsor

MTA (Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü) resmi sitesinden diri fay hatlarını görebilir ve evinizin bulunduğu konuma yakınlaştırarak fay olup olmadığına bakabilirsiniz. http://yerbilimleri.mta.gov.tr/anasayfa.aspx bağlantısına tıkladıktan sonra sol taraftan görmek istediğiniz kriterleri seçerek, harita üzerinde bu kriterlere uygun ayrıntılara göz atabilirsiniz.

Türkiye Deprem Tehlikesi Haritası İnteraktif Web Uygulamasına ulaşmak için ise https://tdth.afad.gov.tr/TDTH/main.xhtml bağlantısına tıklayarak, e-Devlet şifreniz ile giriş yapabilir ve haritayı Afad resmi sitesi üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

BİRİNCİ DERECE DEPREM BÖLGESİ OLAN İLLER

İzmir, Balıkesir, Manisa, Muğla, Aydın, Denizli, Isparta, Uşak, Bursa, Bilecik Yalova, Sakarya, Düzce, Kocaeli, Kırşehir, Bolu, Karabük, Hatay, Bartın, Çankırı, Tokat, Amasya, Çanakkale, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Muş, Hakkari, Osmaniye, Kırıkkale ve Siirt.

Sponsor

İKİNCİ DERECE DEPREM BÖLGESİ OLAN İLLER

Tekirdağ, İstanbul (1 ve 2. Bölge), Bitlis, Kahramanmaraş, Van, Adıyaman, Şırnak başta olmak üzere, Zonguldak, Tekirdağ, Afyon, Samsun, Antalya, Erzurum, Kars, Ardahan, Batman, Iğdır, Elazığ, Diyarbakır, Adana, Eskişehir, Malatya, Kütahya, Çankırı, Uşak, Ağrı ve Çorum.

ÜÇÜNCÜ DERECE DEPREM BÖLGESİ OLAN İLLER

Eskişehir, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Sinop, İstanbul, Kastamonu’yu, Ordu, Samsun, Giresun, Artvin, Şanlıurfa, Mardin, Kilis, Adana, Gaziantep’in de bazı bölgeleri ve Kahramanmaraş, Sivas, Gümüşhane, Bayburt, Kayseri, Yozgat, Çorum, Ankara, Konya, Mersin ve Nevşehir.

4 VE 5. EN AZ RİSKLİ DEPREM BÖLGESİNDE OLAN İLLER

Türkiye Deprem Haritasına göre deprem riskinin en az olduğu dördüncü ve beşinci grupta yer alan iller ise Sinop, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Kırklareli, Ankara, Edirne, Adana, Nevşehir, Niğde, Aksaray, Konya ve Karaman’dır.

Sponsor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu