Haber

Almanya’da Bir Kişi, Tam 217 Kez Covid-19 Aşısı Oldu

Almanya’da, 62 yaşındaki bir erkeğin, doktorların aksi yöndeki önerilerine rağmen 217 kez Covid-19 aşısı olduğu bildirildi.

Sponsor

Lancet Enfeksiyon Hastalıkları dergisinde yayınlanan bir vaka raporuna göre, aşılar 29 aylık bir süre boyunca özel kliniklerden temin edilerek yapıldı.

Erlangen-Nuremberg Üniversitesi araştırmacıları, söz konusu erkeğin herhangi bir sorun yaşamadığını belirtti. Üniversitenin Mikrobiyoloji Bölümü’nden Dr. Kilian Schober, “Bu vakayı gazete haberlerinden öğrendik. Daha sonra kendisiyle iletişim kurduk ve Erlangen’de bazı testler yapmak istediğimizi söyledik. Çok ilgi gösterdi.” dedi.

Vakadan kan ve tükürük örnekleri alındı ve uzmanlar, son yıllarda depolanmış dondurulmuş kan örneklerini de inceledi. Dr. Schober, “Çalışma sırasında, kişinin ısrarı üzerine tekrar Covid aşıları yapıldı. Daha sonra numuneleri, bağışıklık sisteminin aşıya verdiği tepkiyi tam olarak belirlemek için kullandık.” şeklinde konuştu.

Sponsor

Magdeburg kentindeki savcı, 130’dan fazla aşının kanıtlarını topladı ve sahtecilik soruşturması başlattı, ancak herhangi bir suçlama yapılmadı.

Covid aşıları, enfeksiyona neden olmazken, vücuda hastalıkla nasıl savaşacağını öğretir. mRNA aşıları, vücut hücrelerine virüsün genetik kodunun bir kısmını gösterir, böylece bağışıklık sistemi virüsü tanır ve gerçekten karşılaştığında nasıl savaşacağını bilir.

Dr. Schober, bağışıklık sistemini bu kadar çok sayıda aşıyla uyarmanın belli hücrelerde yorgunluk yaratabileceğinden endişeliydi, ancak araştırmacılar 62 yaşındaki erkekte böyle bir bulgu bulamadı. Ayrıca, Covid geçirdiğine dair herhangi bir belirti de bulunmadı.

Uzmanlar, aşırı aşılanmayı teşvik etmediklerini belirtirken, vakaya yapılan testlerin genel sonuçlar çıkarmaya yetmeyeceğini vurguladı.

Sponsor

BBC

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu