Nasıl Yapılır?

Notepad++ İle Satır Başı ve Sonuna Otomatik Kelime Ekleme Nasıl Yapılır?

Yazılım ve tasarım ile uğraşan bireylerin çoğu zaman onlarca paragrafın başına veya sonuna aynı kelime, işaret yada cümleyi eklemesi gerekebiliyor. Çoğu kişi bunu manuel yapmak yerine otomatik olarak gerçekleştirmenin yolunu arıyor. Bizde bu yazımızda onlarca hatta yüzlerce paragrafın başına yada sonuna istediğimiz kelime yada cümleyi saniyeler içinde ekleme yönteminden bahsedeceğiz.

Sponsor

Öncelikle Notepad++ programını açın. Eğer program bilgisayarınızda yoksa indirin (indirme linki).

Satır Başına Ekleme Yapma Yöntemi

satır başına ve sonuna otomatik ekleme yapma

Böyle bir dosyamızın var olduğunu varsayalım. Tüm satırların başına otomatik olarak “Web Kütüphanesi” ekleyeceğiz. Bunun için Ctrl+H tuş kombinasyonlarını kullanalım ve “Değiştir” penceresinin açılmasını sağlayalım.

satır başına otomatik kelime yada cümle ekleme

Bu penceredeyken aranan kısmına ^ koyalım. Bu paragrafın / satırın başına ekleyeceğimiz anlamına gelir. Altındaki değiştir kısmına ise eklemek istediğimiz kelime, işaret yada cümleyi yazalım. Ben paragrafların başına “Web Kütüphanesi” eklemek istiyorum. Aşağıdaki “Arama Modu” kısmından “Düzenli İfade” yazan yeri seçmeyi unutmayın.

Sponsor

ÖNEMLİ: Ancak burada dikkat etmeniz gereken şey eklemek istediğiniz cümleyi yazdığınızda sonuna bir de boşluk koymanız gerekiyor. Aksi taktirde eklediğiniz kelime tüm paragraf başlarındaki kelime ile birleşik olacaktır. “Web Kütüphanesi ” (sonda ki boşluğa dikkat) yazdıktan sonra sağ tarafta ki “Tümünü Değiştir” butonuna basarak tüm satırların Web Kütüphanesi ile başlamasını sağladık.

Satır Sonuna Ekleme Yapma Yöntemi

satır başına ve sonuna otomatik ekleme yapma

Bu kez de satır sonuna ekleme yapalım. Yine Ctrl+H tuş kombinasyonlarını kullanarak “Değiştir” panelini açıyoruz. Aranan alanına $ işareti koyuyoruz, değiştir alanına ise ” Web kütüphanesi” yazıyoruz. Aşağıdaki “Arama Modu” kısmından “Düzenli İfade” yazan yeri seçmeyi unutmayın.

ÖNEMLİ: kelime yada cümlenin başında bir boşluk bırakmayı unutmayın. Her şey tamamsa “Tümünü Değiştir” diyoruz ve satır sonlarına belirlediğimiz kelime yada cümlenin otomatik olarak eklendiğini göreceğiz.

satır başı ve sonuna otomatik ekleme yapma

Sponsor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu