Finans

TAB Gıda Halka Arzında Rekor Sayı, 5,2 Milyon Yatırımcı Başvurdu

TAB Gıda’nın borsaya çıkışı büyük ilgi gördü. Halka arz için 5,2 milyon yatırımcının başvurduğu bu süreçte, Borsa İstanbul’un rekor yatırımcı sayısına ulaşıldı. Şirketin halka arzı 6,8 milyar TL değerinde gerçekleşti, ve hisseler 130 TL fiyatla sunuldu. Alınan hisselerin dağıtımı, yatırımcılara 8-9 lot olarak yapıldı.

Sponsor

Türkiye’nin tanınmış restoran markalarını bünyesinde bulunduran TAB Gıda, Burger King, Sbarro, Popeyes, Arby’s, Usta Dönerci ve Usta Pideci’nin Türkiye operasyonlarını yönetiyor. 18-20 Ekim tarihleri arasında borsaya açılan şirketin halka arz sonuçları duyuruldu.

TAB Gıda Halka Arz Büyüklüğü Ne Kadar Oldu?

İş Yatırım Menkul Değerler’in KAP’a bildirdiğine göre, TAB Gıda’nın halka arzına 5 milyon 185 bin 61 yatırımcı katıldı. Bu katılım, Borsa İstanbul’da şimdiye kadarki en kalabalık halka arz olarak tarihe geçti. Başvuran yatırımcıların 4 milyon 949 bin 462’sine hisse dağıtıldı.

Gelen başvuruların halka arz için planlanan miktardan 2,5 kat fazla olduğu belirtildi. Yurt içinden bireysel ve kurumsal yatırımcıların talepleri de dikkat çekti: Bireysel yatırımcılar için ayrılan hisselerin 2,1 katı, kurumsal yatırımcılar için ayrılan hisselerin ise 4,2 katı talep edildi.

Sponsor

Halka arz büyüklüğü açısından TAB Gıda, 6 milyar 825 milyon TL ile rekor bir seviyeye ulaştı, Türkiye’nin en büyük halka arzlarından biri olarak kaydedildi. Halka arzın sonucunda şirketin sermayesinin yüzde 40’ı halka açık hale gelirken, şirketin piyasa değerinin 17 milyar TL civarında olduğu tahmin ediliyor.

TAB Gıda Ne Zaman Borsada İşlem Görmeye Başlayacak?

TAB Gıda’nın borsa hisseleri, 26 Ekim Salı gününden itibaren Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayacak. Şirketin borsa kodunun #TABGD olacağı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu