Ne Demek?

Q Klavye Nedir, Tarihi ve Özellikleri Nelerdir?

Q klavye, en yaygın olarak kullanılan klavye düzenlerinden biridir ve adını klavyenin sol üst köşesindeki “QWERTY” harf diziliminden alır. Bu klavye düzeni, ilk ticari yazı makineleri için 19. yüzyılın sonlarında Amerika’da tasarlanmıştır. Tasarımın amacı, sık kullanılan harf kombinasyonlarını dağıtarak yazı makinesi çubuklarının birbirine takılmamasını sağlamaktı.

Sponsor

Q Klavyenin Özellikleri Nelerdir?

  • En yaygın olarak kullanılan klavye düzenidir ve dünya genelinde birçok ülkede standart olarak kabul edilmiştir.
  • İngilizce ve birçok Batı dili için optimize edilmiştir.
  • Türkiye’de de oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır, ancak Türkçe için özel olarak tasarlanmış F klavyeyle birlikte.
  • Bazı değişikliklerle diğer dillere de uyarlanmıştır, örneğin QWERTZ Almanca için ve AZERTY Fransızca için kullanılır.

Q klavye düzeni, ticari yazı makinelerinin ilk zamanlarından bu yana değişmeden kalmıştır ve bugün bilgisayar klavyeleri, tabletler ve akıllı telefonlar için standarttır. Ancak, klavye tasarımının, yazı makinesi çubuklarının birbirine takılmaması için oluşturulduğu düşünüldüğünde, modern elektronik cihazlarda bu düzenin kullanılmasının ironik olduğunu söyleyebiliriz.

Q Klavyenin Tarihi, Nasıl Ortaya Çıktı?

Q klavyenin kökenleri, 19. yüzyılın sonlarına dayanmaktadır ve bu klavye düzeni, mekanik yazı makinelerinin ilk dönemlerinde ortaya çıkmıştır. Q klavyenin tasarımı, ilk olarak Christopher Latham Sholes, Samuel Soule ve Carlos Glidden adlı üç mucit tarafından 1868 yılında ortaya atıldı.

Bu klavye düzeninin asıl amacı, sıkça kullanılan harflerin yan yana gelmemesi ve böylece yazı makinelerinin tuşlarının birbirine dolanmaması ya da takılmamasıydı. Mekanik yazı makinesinin tasarımında, her bir tuşa basıldığında, ilgili harfi taşıyan bir çubuk kâğıda doğru hareket eder ve mürekkeple kâğıda basarak harfi yazdırırdı. Sık kullanılan harf kombinasyonlarındaki hızlı tuş vuruşları, bu çubukların birbirine girmesine ve makinenin sık sık tıkanmasına neden olabiliyordu. Bu nedenle, bu tür tıkanmaları en aza indirmek için Q klavye düzeni oluşturuldu.

Sponsor

Sholes, bu klavye düzeniyle birkaç yıl içinde geliştirdiği yazı makinesi patentini aldı ve 1873’te E. Remington and Sons firmasıyla üretim anlaşması yaptı. Bu firma, daha sonra Remington yazı makinesi olarak bilinen ilk ticari yazı makinesini üretti. Bu makine, Q klavye düzenini kullandı ve bu düzen, hızla popüler hale geldi.

Birkaç on yıl içinde, Q klavye düzeni, yazı makinesi kullanıcıları arasında standart haline geldi. Bilgisayarların ortaya çıkmasıyla, bu klavye düzeni bilgisayar klavyeleri için de standart hale geldi. Hem yazı makineleri hem de bilgisayarlar için bu düzenin tercih edilmesinin ardında, insanların bu düzene alışkın olmaları ve eğitim maliyetlerinin önlenmesi yatmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu