• web@webhisto.com.tr
 • Pzt - Cmt 08:00 - 00:00
 • SEO İle Yükselmeye mi İhtiyacınız Var?

  SEO Nedir?
  SEO yani search engine optimization, arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir.

  Arama motorlarında web sitenizde bulunan içerik ya da ürünlerle alakalı anahtar kelimeler yazılarak arama yapıldığında sizin web sitenizin ilk sayfada çıkması optimizasyon sonucunda gerçekleşir. Yapılan tüm bu optimizasyon çalışmaları SEO olarak adlandırılır.

  Google, yandex ve bing gibi arama motorlarında üst sıralarda çıkmak için doğru adımlar atılmalı ve site sağlıklı bir şekilde yapılandırılmalıdır.

  SEO Nasıl Yapılır?

  Projenin doğru yapılandırılması ve geliştirilmesi web sitesinin arama motorlarında bir o kadar olumlu puan almasına, sitenizin ziyaretçi sayısının artmasına ve bununla beraber potansiyel müşteriye dönüştürülmesine olanak tanımaktadır.

  SEO sadece ziyaretçinin artış göstermesi için değil marka bilinirliğinin artırılması ile beraber müşteri portföyünüzün de genişlemesine etkin bir yardımcıdır.

  Ziyaretçinin yaptığı arama sorgusu ve siteye ulaşması ile beraber site içindeyken gösterdiği reaksiyonlar baz alınarak incelenir ve bu safhada iyileştirmeler sağlanır.

  Ekibimiz tüm arama sorgularını, kullanıcıların site içinde geçirdiği zamanı, gösterdikleri reaksiyonu baz alarak profesyonel anlamda incelemeler yaparak daha fazla ziyaretçinin ulaşması ve dönüşümün sağlanması için gerekli çalışmaları sağlamaktadır.

  Şimdi SEO hakkında en çok merak edilen sorulara cevap verelim.

  Doğru SEO Nasıl Yapılır?
  İlk olarak başlıkta doğru seo olarak belirtmemizin sebebini açıklayalım. Freelance ya da kurumsal olarak arama motoru optimizasyonu hizmeti veren kişilerin bir kısmı doğal yollar ile çalışma yaparken, bir kesimde doğal olmayan çeşitli yollar izlerler.

  Organik olarak adlandırılan doğal yollar ile yapılan çalışmalar biraz daha geç reaksiyon veriyor olsa da en sağlıklı seo türüdür. Ancak gerek müşterinin acelesi gerekse çalışma yapan kişinin bir an evvel başarı göstersin düşüncesi ile doğal olmayan yolları tercih eden ajans ya da kişi sayısı da azımsanmamalıdır.

  Organik yollarla çalışmalar başlandığı andan itibaren izlenmesi gereken yol yaklaşık şu şekilde olmalıdır.
  – Web sitesi tamamen arama motorlarına uyumlu şekilde hazırlanmalıdır. Eğer uyumlu değilse, optimize edilmelidir.
  – Site 7/24 erişilebilir durumda olmalı. Bunun için uygun hosting (web alanı) tercih edilmelidir.
  – site responsive yani mobil uyumlu olmalı. Hangi cihazdan giriş yapılırsa yapılsın tüm nesneler doğru bir şekilde görüntülenmeli.
  – Web sitesinin hızlandırma çalışmaları mutlaka yapılmalı, arama motoru örümcekleri ve ziyaretçiler olabildiğince seri bir şekilde siteyi görüntülemelidir.
  – SEO analizi için tasarlanmış araçlar mutlaka kullanılmalı ve üst sıralarda bulunan rakip siteler incelenerek, takip edilmelidir.
  – İçerik doğru ve anlaşılabilir olmalıdır. Örneğin Google, yazıyı benim için değil, ziyaretçi için yazmalısın şeklinde bir tavsiyede bulunmuştur. Bu doğrultuda içerik; spam yapılmadan, anahtar kelimeler çok abartılmadan belli oranda kullanılarak hazırlanmalıdır. Başlık ve ara başlıkların kullanılmasına ise mutlak önem verilmelidir.
  – Kullanılacak olan görseller olabildiğince özgün olmalıdır.
  – Alınacak olan backlinkler (geri bağlantı) doğal yöntemler ile sağlanmalı, aşırıya kaçılmamalıdır.
  – Sektöre ait olan tüm anahtar kelimeler analiz edilmeli ve eksiksiz bir şekilde içerik haline getirilmelidir.
  – Kullanılan içeriğin uzun ve doyurucu olması önemlidir. Ancak uzun olması için alakasız kelime öbeklerinin kullanılması yersiz olacaktır. Yani içeriğin aranılan konulara doğru ve açıklayıcı cümleler ile cevap verecek yeterli uzunlukta olması sağlanmalıdır.
  – Sitenin optimizasyonu ile beraber sosyal medya hesapları yoksa açılmalı ve paylaşımlar yapılarak gerekli ilgi gösterilmelidir. Sitenizin seo dışında en fazla ziyaretçi çekeceği platformlar kesinlikle sosyal ağ siteleridir.
  – Müşterilerinizden doğal şekilde memnuniyetlerini içeren yorumlar almanız marka güvenilirliğinin artmasına etkendir.
  – Tüm çalışmalar Google, yandex ve bing arama motorlarının politikaları dışına çıkmadan yasal şekilde sürdürülmelidir.
  – Varsa sektörünüzle ilgili veya diğer popüler dizinlere firmanızı/siteniz eklenmelidir.

  SEO Kriterleri Nelerdir?
  Web sitenizin belirlediğiniz anahtar kelimelerde rakiplerinizden sıyrılarak üst sıralarda çıkması için gerekli kriterler şu şekildedir. Bu kriterlerin hepsi çok önemlidir diyemeyiz ancak mutlaka olumlu yönde tetikleyici görev gördüklerini bilmenizi isteriz.

  – Web siteniz herhangi bir referans değil, direk url’niz yazılarak ziyaret ediliyorsa marka bilinirliğiniz var anlamına gelir.
  – Makaleleriniz doğru ve açıklayıcı bir şekilde yazılarak gerekiyorsa bol görsel ve video ile beslenerek ziyaretçinin sitenizde vakit geçirmesi sağlanmalıdır. Bu sayede ortalama vakit geçirme süresi ortalaması yükseltilmelidir.
  – Ziyaretçinin sadece aradığı anahtar kelime ile geldiği sayfayı değil doğal yollarla farklı sayfalara da geçiş yapması ve vakit geçirmesi sağlanmalıdır.
  – Dışarıdan temin edilecek olan linkler abartılmamalı, olabildiğince doğal şekilde verilmelidir.
  – İçerik mutlaka ziyaretçilerinin aradıklarına ve merak ettiklerine cevap vermeli, sırf uzun olacak diye gereksiz cümlelerden uzak durulmalıdır.
  – SSL sertifikası kullanılmalıdır.
  – İçerik içerisinde mutlaka anahtar kelimeleriniz bulunmalı fakat aşırıya kaçarak spam yapılmamalıdır.
  – Yazı sayfalarında ki title ve meta description kısımları mutlaka alakalı ve doğru olmalıdır.

  × WhatsApp Destek